Debaty o důchodech. Další komplikace...
V současné době můžeme sledovat velké spory o důchodovou reformu. Proběhla konference "Budoucnost českého důchodového systému", na jejímž základě došlo k výměnám názorů na mediálním poli. Velký rozhovor poskytl expert ČSSD, profesor Martin Potůček. Vyjádřil se premiér Nečas a další. Z článků vyplývá, že téma důchodové reformy je velmi složité a špatně se o něm komunikuje. Je to téma výbušné, protože se jedná o velké peníze, svou roli sehrává vliv soukromníků prostřednictvím fondů, politická přesvědčení osob v rozhodovacích pozicích. Reforma navíc dopadá na širokou veřejnost. Dotýká se v podstatě všech, tu bytostněji, tu méně bytostně.
Otázkou je, jestli v tuto chvíli lze udělat v rámci důchodových systémů vůbec nějaká pozitivní změna, která by nebyla ovlivněna obavami, nepřekroutila ji média a všichni mocní i bezmocní aktéři, kteří do celé situace vstupují. Veřejnost má mnohem chladnější hlavu než kdy měla a zdá se poměrně rezistentní ke změnám. Do druhého pilíře vstoupilo za první 4 měsíce pouze 32.000 lidí. Roli zajisté hraje negativní reklama, ale také velmi málo jistot, které jsou se spořením ve druhém pilíři spojeny a nízká flexibilita, se kterou se dá s naspořenými prostředky nakládat. Zatímco malá reforma proběhla skoro bez povšimnutí, velká reforma, byť ve svých důsledcích mnohem menší než malá reforma, vzbudila negativní ohlas a nechuť účastnit se.
K racionálnímu konsenzu politických stran nedochází a ani se nezdá, že by mohlo v nejbližší době dojít. Vládní koalice je přesvědčena o druhém pilíři jako o dobrém řešení, zvláště kdyby se zavedl povinně, opozice, tedy ČSSD, je naprosto přesvědčena o jeho negativních dopadech a je připravena jej zrušit, respektive převést finance osob, které ve druhém pilíři spoří, zpět do prvního nebo třetího pilíře. Čekají nás dlouhé diskuse a ne příliš optimistické vyhlídky, řešení není jednoduché a recept na pravdu nezná nikdo. Pohybovat se budeme nejspíše krok dopředu, dva nazpátek.
Premiér Nečas začal spořit ve druhém pilíři, z jeho platu odchází na soukromý účet spořícího fondu 4.500,-, Nečas pak přispívá 3.000,- Kč. Tvrdí, že se druhý pilíř vyplatí polovině obyvatel, ti do něj však nevstupují a nezdá se, že to je jen o prioritách, které mají jednotliví lidé nastaveny špatně, jak doufá pan premiér. Jednoznačné je, že z té pomyslné poloviny, které by se vstup podle premiéra vyplatil, rozhodně není polovina žen. A bohužel se zdá, že úvahy o odlišných pracovních a rodinných drahách žen, které mají vliv na jejich nižší penzi, vůbec nevstupují do úvah vládní koalice. Zajímalo by mě, jestli premiér Nečas spoří obdobnou částku své ženě (nebo už to není jeho žena?), s níž má čtyři děti. O tom každopádně nemluvil. Možná že měl. ČSSD o odlišných drahách žen a výši jejich penzí uvažuje a snaží se do svých úvah o důchodech projektovat i myšlenky na odlišnou situaci žen.
Cesta k reformě důchodů bude ještě dlouhá a komplikovaná, a je nutné pokusit se více počítat, zjistit, co se vyplatí a komu, kdo ze systému bude profitovat, co do něj přinese, co si odnese a co to bude znamenat pro ostatní, kteří do systému také chtě nechtě vstupují už jen tím, že jsou. Při těchto úvahách je nutné brát v úvahu nejrůznější vrstvy obyvatel, jejich možnosti a omezení. Takže vlastně jen další komplikace...