Gender Studies vydává nové publikace
Představujeme Vám naše nové publikace. Sborník Náklady a zisky rovných příležitostí žen a mužů se po pěti letech vrací k tomuto důležitému tématu a prezentuje nové případové studie a aktuální podněty pro uvažování nad tím, jaký význam pro firmy může zavádění programů na podporu rovnosti mít. Druhá publikace Možnosti a bariéry zaměstnávání rodičů kombinuje podávání informací týkajících se zaměstnávání rodičů s interaktivními cvičeními a příklady z praxe, které umožní zlepšit, či nově založit, programy na podporu slaďování práce a rodiny.
Jaké jsou možné ekonomické přínosy programů na podporu rovnosti?
V této publikaci představujeme čtrnáct textů od různých autorů a autorek, kteří prezentují téma nákladů a zisků v kontextu uplatňování rovných příležitostí. Čtenáři a čtenářky naleznou případové studie z firemního prostředí a získají možnost dozvědět se o zkušenostech společností jako je dm drogerie markt, Linet, Česká spořitelna a další. Všechny tyto firmy se shodují na tom, že pozornost věnovaná programům rovnosti a zejména začleňování rodičů malých dětí, má pozitivní přínosy s ohledem na finanční aspekty.
Příspěvky z praxe jsou pak doplněné studiemi. Například společnost Regus prezentuje svůj průzkum výhod flexibilních forem práce, ve kterém zjistila například to, že 67 % dotazovaných českých firem se zvýšila díky flexibilním režimům produktivita práce a v 63 % firem panuje názor, že důsledkem flexibility je i zvýšení obratu. Lucia Szabová z Vysoké školy ekonomické analyzuje finanční úspěchy vybraných firem působících v mlékárenském průmyslu, a na několika parametrech demonstruje manažerské úspěchy žen.
Adaptace australského návodu na výpočet nákladů souvisejících s odchodem zaměstnance či zaměstnankyně nabízí možnost ujasnit si, kolik firmu stojí, když přijde o zaškolenou pracovní sílu na zvolené pracovní pozici, a zvážit, zda se jí ekonomicky vyplatí například zajistit podmínky pro rychlejší návrat rodičů z rodičovské dovolené. Pokud se zohlední opravdu všechny faktory, které jsou spojené s odchodem zaměstnané osoby a náborem zástupu, částka, která zaměstnavateli „unikne“, se může vyšplhat na několik desítek i stovek tisíc. To už stojí za úvahu, zda není lepší ověřené zaměstnané ve firmě udržet zajištěním spravedlivého zacházení či flexibilních pracovních podmínek.
Jak nejlépe zvládnout práci i rodinu?
Druhá z nově vydaných publikací volně navazuje na dřívější tituly Slaďování osobního a pracovního života – Jak na to? a V práci jako doma, které přinášejí důležité informace doplněné interaktivními cvičeními, která napomohou podívat se na zvolená témata z různých úhlů pohledu a hledat řešení šitá na míru pro konkrétní firmu či osobu.
Možnosti a bariéry zaměstnávání rodičů jsou určené především pro zaměstnavatele, kteří chtějí zlepšit podmínky zaměstnávání rodičů. Získají základní informace o legislativní situaci v ČR, publikace pokrývá témata, jako je flexibilita pracovní doby, omezení v práci při těhotenství, odchod na mateřskou a rodičovskou dovolenou, spolupráce v průběhu rodičovské dovolené a další. Věnuje se i aktuálnímu tématu firemních školek.
Každá tematická oblast obsahuje i krátké příklady z praxe z různých firem a rozmanitá cvičení, která pomohou s analýzou situace v konkrétní společnosti či ujasnění základních faktů týkajících se zvolené oblasti.
V závěru publikace je k dispozici i několik příkladů vhodných pro analýzu situace v konkrétní firmě a celá tato část je završená prezentací návodu pro sestavení akčního plánu, který může napomoci dosahování dalších změn a zlepšení.
Obě publikace jsou zdarma k dispozici v knihovně a na e-shopu Gender Studies, o.p.s.