Konvent o budoucnosti Evropy a problematika rovných příležitostí
Tento týden skončil Konvent o budoucnosti Evropy, jehož zástupci se zhruba po dobu jednoho roku scházeli a debatovali o koncepci dalšího vývoje Evropské unie, mimo jiné též s ohledem na změnu, již způsobí přijetí nových členů. Jedním z aspektů práce Konventu měla být i otevřenost návrhům různých organizací, jako jsou odbory či podnikatelé, ale i nevládní organizace.
Jak hodnotí své aktivity European Women Lobby, která se společně s dalšími partnery ze sociální oblasti zasazovala například o co nejjednoznačnější ukotvení principu rovných příležitostí v budoucí Evropské ústavě?
Nový návrh Evropské ústavy obsahuje některé pozitivní aspekty vzhledem k genderové rovnosti. Termín "rovnost" byl přídán do první věty Článku I - 2: Unijní hodnoty, což mu dává relativně silné legislativní postavení. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby bylo uvedeno "rovnost žen a mužů", ale i dosažení zakotvení rovnosti je velkým posunem oproti původním návrhům ústavy.
Dalším pozitivním aspektem návrhu ústavy je, že rovnost mezi muži a ženami je v Článku I - 3 v prvním odstavci uvedena jako jeden z cílů. Princip gender mainstreamingu by též měl být platný pro širokou škálu politik, včetně například bezpečnosti a spravedlnosti. Presidium Konventu též přistoupilo na návrh, aby ústava byla psána v genderově neutrálním jazyku. Pro neziskové organizace obecně je velmi důležité, že Článek I - 48: Principy parlamentní demokracie podporuje otevřený dialog se zástupci občanské společnosti.
Současný text byl připraven pro jednání mezivládní konference, která připraví finální verzi Evropské ústavy.
Na závěr dodejme, že ze v 105 členném zastoupení Konventu bylo 22 žen.