Laskavý generační rádce Jiřiny Šiklové – kniha s velkou silou
Nakladatelství Kalich vydalo jedinečnou publikaci Jiřiny Šiklové nazvanou Deník staré paní. Jde o knihu, která by neměla chybět v žádné rodině a číst by se měla preventivně. Takovou má sílu.
Deník staré paní vyšel poprvé v roce 1986 jako osmnáctý svazek knihovničky Vlasty, Šiklová ho vydala pod pseudonymem Nina Matulová. Současné vydání je přepracované a doplněné, jádrem však zůstává deník pětasedmdesátileté prababičky, která se rozhodla si „trénovat mozek“ a zapisovat si své každodenní postřehy, věci, které ji rozzlobily, které ji zaujaly a které hýbou jejím okolím. A i když jde často o maličkosti či až zdánlivé malichernosti, otevírá se nám před očima netušený svět fantazií a představ starého člověka. Svět, který často zlehčujeme a znedůvěryhodňujeme pochybovačnými slovy „Ale, babi!“. Rok si stará paní zapisuje své poznámky, rok máme možnost sledovat její vývoj, její růst, její hledání vlastního místa v rodině a vlastní identity. A nemůžeme v ní a v jejím trápení nepoznat vlastní babičky a prababičky. To, jak se přetvařují a pak je jim to líto, jak se dělají nepochopitelně silnými a přitom cítí slabost a smutek. Že se bojí chodit ven, protože provoz na ulicích je tak silný, že je vyvádí z míry všechny ty moderní věci, které se nám jeví přirozené.
Kniha Jiřiny Šiklové je vlastně jakousi aplikovanou sociologií a generačním rádcem v jednom. Dcery a vnučky by ji měly číst proto, aby věděly, jak svým matkám a babičkám pomoci a jak je milovat, babičky by je měly číst proto, aby pochopily, že zatvrzelost nikam nevede a nejdůležitějším pilířem, který podpírá mosty mezi generacemi, je láska a vzájemná snaha o dialog. Jiřina Šiklová přitom ví, o čem mluví – gerontologií se zabývá od roku 1968, kdy po propuštění z Karlovy univerzity nastoupila do nemocnice v pražské Krči na místo sociální pracovnice. Deník staré paní je důležitý ještě z jednoho pohledu – zatímco porušováním práv nejrůznějších minorit v naší společnosti se (byť ne dostatečně) zabýváme, seniory jako minoritu vůbec nechápeme a jejich problémům nepřikládáme sociální důležitost. A měli bychom, protože i když se nám ze své mysli podaří vytěsnit práva Romů, týraných dětí nebo zneužívaných žen, před našim vlastním stářím nikdy a nikam neutečeme.
Představení knihy Jiřiny Šiklové Deník staré paní ve čtvrtek 30.října 2003 od 16. hodiny. Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2, 120 00. Místo si můžete rezervovat na : 2 24 91 56 66, gender.media@ecn.cz.
Jiřina Šiklová
- přednáší na katedře sociální práce na FF UK se zaměřením na témata: životná cyklus - sociologie věkových skupin, sociální gerontologie, problematika etnik, národnosti a minorit a teorie současného feminismu. Je vůdčí a inspirující osobnost českého feminismu a genderových studií. Zakladatelka Centra Gender Studies. Autorka řady knih, studií a statí i populárních článků o feminismu a gender; ůčastnice mezinárodních konferencí s tématem ženy, členka rady českých i zahraničních nevládních organizací a redakcí odborných časopisů.