feminismus.czČlánky › Nový dokumentární film Válka v paměti žen

Nový dokumentární film Válka v paměti žen

3. květen 2005  | Pavla Frýdlová
Nový dokumentární film Válka v paměti žen, vzniklý z iniciativy Gender Studies, o.p.s. k 60. výročí konce II. světové války, bude mít premiéru na ČT 2 dne 22.5. 2005 ve 20.hod.
Je s podivem, že v množství dosud vzniklých vzpomínkových pořadů a dokumentárních filmů o II. světové válce bylo ženám dáno tak málo prostoru. Přitom je zřejmé, že ženy díky své odlišné sociální a společenské roli válku prožívaly jinak a vzpomínají na ni jinak než muži.
Nový dokumentární film Válka v paměti žen, vzniklý z iniciativy Gender Studies, o.p.s. k 60. výročí konce II. světové války, bude mít premiéru na ČT 2 dne 22.5. 2005 ve 20.hod.

Je s podivem, že v množství dosud vzniklých vzpomínkových pořadů a dokumentárních filmů o II. světové válce bylo ženám dáno tak málo prostoru. Přitom je zřejmé, že ženy díky své odlišné sociální a společenské roli válku prožívaly jinak a vzpomínají na ni jinak než muži. Ženy vyprávějí především o každodenním životě za války, o obstarávání
živobytí, o náletech, o nucené práci, ale i o odboji, věznění a koncentračních táborech, o odsunu a násilí vítězů nad poraženými, o znásilňování.

Šest žen, které žily na území bývalého Československa, vypráví svoje životní příběhy, které výrazným způsobem ovlivnila válka a to v různých podobách. Kateřina Pošová nadosmrti poznamenaná výčitkou, že její vinou zbytečně zahynula matka v lotyšském koncentračním táboře. Doris Donovalová, která v Terezíně prožila největší lásku svého života a dobrovolně se za ní vydala do Osvětimi. Věra Žahourková pomáhající svému otci v odbojové činnosti na svobodě i v terezínské pevnosti. Stanislava Zvěřinová - totálně nasazená v Německu - sugestivně líčící boj o přežití v nacisty utajovaných továrnách ostřelovaných spojenci. Podplukovnice Československé armády Věra Tichá popisující dramatickou cestu z Buzuluku do Prahy. Německá Češka Helga Wilms vzpomíná na svého otce, který od počátku ostře vystupoval proti nacistům, a přesto byl po válce i s rodinou odsunut do Německa.

Film vznikl na základě dlouholetého mezinárodního projektu Gender Studies, o.p.s., Paměť žen, který metodou oral-history shromažďuje životní zkušenosti a názory žen několika generací (viz www.feminismus.cz/pametzen a www.womensmemory.net).

Autorkou námětu a spoluautorkou scénáře je Pavla Frýdlová, režisérkou Dagmar Smržová, kameramanem Marek Jícha, střihačkou Krasimira Veličkova.
Film vznikl v koprodukci České televize a Gender Studies, o.p.s., za podpory České rady pro oběti nacismu, Nadačního fondu obětem holocaustu a Česko-německého fondu budoucnosti.

Komponovaný večer na téma Ženy a válka, původně plánovaný na 8.5. byl vzhledem k MS v hokeji odsunut na neděli 22.5., kdy jej Česká televize uvede na ČT2 od 20:00. Komponovaný večer na téma Ženy a válka bude složený z premiéry hodinového dokumentárního filmu Válka v paměti žen, české premiéry německého dokumentu Vzpomínky na Ravensbrück Loretty Walz a reprízy filmu Pavla Štingla O zlém snu.

Tisková konference k novému dokumentárnímu filmu Válka v paměti žen se uskuteční v úterý 10. května od 14:00 v kině MAT, Karlovo náměstí 19, Praha 2 za účasti tvůrců a pamětnic 2. světové války, které v dokumentu vystupují.

Pavla Frýdlová
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.