Otcové kvůli dětem žalují republiku u soudu pro lidská práva
Sdružení Spravedlnost dětem zažalovalo Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. V pěti žalobách si otcové stěžují na to, že jim státní orgány neumožňují stýkat se s dětmi a podílet se na jejich výchově.
Některá soudní řízení podle nich trvají i čtrnáct let. "Požadujeme odškodnění tisíc eur (zhruba 30.000 korun) za každý měsíc, ve kterém nemůžeme naplňovat rodinné vztahy," řekl Luboš Patera ze sdružení. Muž, který o své dítě bojuje od roku 1991, se domnívá, že české soudy otce diskriminují systematicky. Netvrdí, že matky poškozovány nejsou, ale jde podle něj o výjimky.
Otcové, kteří český stát žalují, se léta domáhají toho, aby se mohli se svými dětmi stýkat. Ve většině případů jim to matky dětí neumožňují přesto, že soud upravil pravidla návštěv. Týž soud však již podle otců nemá zájem na tom, aby plnění svého rozhodnutí vymohl. Děti trpí syndromem zavrženého rodiče, což znamená, že svého otce již ani vidět nechtějí a bojí se ho, protože matka ho před nimi pomlouvá a úmyslně z něj vytváří zlou bytost. Muži se na evropský soud obrátili až poté, co neuspěli se svými stížnostmi u českých orgánů.
Česká republika nyní ve Štrasburku čelí více než 70 stížnostem, přes 40 z nich se týká nepřiměřeně dlouhého soudního řízení. V poslední době také stát několik kauz prohrál a musí stěžovatelům vyplatit nemalé částky.