Při integraci muslimských komunit hraje velkou roli zaměstnání žen
Žít v jiné než rodné zemi způsobuje člověku řadu problémů. Cizinci a cizinky čelí v České republice řadě komplikací. Nemluví dobře česky, nemají česká jména, nemají trvalý pobyt. To často stačí k tomu, aby měli problém získat práci, zapojit se do pracovního procesu. Ženy z tradičních muslimských komunit čelí hned trojí diskriminaci – jako ženy, jako cizinky, a jako muslimky. Cílená podpora však může pomoci nejen jim samotným, ale i celým rodinám.
Ženy – cizinky, které se pohybují v tradičních muslimských komunitách v České republice, mají velmi málo možností, jak se zapojit do pracovního procesu, brání jim diskriminace ze strany zaměstnavatelů, ale mnohdy je pro ně problematické i překonání kulturních odlišností, získání povědomí o trhu práce, o tom, že integrovat se na pracovním trhu je výhodné pro celou jejich rodinu. Tyto rodiny jsou většinou plně závislé na příjmech mužů, není zvykem, aby žena vydělávala peníze. Když jsou muži nezaměstnaní, což se u migrantů stává velmi často, dostává se celá rodina do velmi tíživé situace. Jednou z možností, jak z toho ven, může být právě podpora pracovní integrace žen. Klíčová je vždy snaha a ochota překonat bariéry a předsudky na obou stranách a citlivá práce s kulturními odlišnostmi.
Podpůrné aktivity, které budou vytvořeny na míru potřebám žen, komplexní podpora a práce s nimi na jedné straně, na druhé semináře, pracovní výzkum a příručka integrace pro zaměstnavatele jsou plánované výstupy z jednoho z nově podpořených projektů Poradny pro integraci, jejímiž partnery jsou Gender studies, o. p. s. a Fakulta humanitních studií UK. Projekt s názvem Podpora žen muslimek je podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci OP LZZ.