Proč Popkultury?
Nová rubrika Popkultury mapuje fenomény populární kultury, které se vědomě či nevědomě dotýkají otázky odlišnosti pohlaví, genderu a jemu přidělené sociální role. Denně jsme z médií bombardováni nekonečným množstvím obrazů žen a mužů, které s sebou nesou dodatečné poselství o současném světě a pozici ženy v něm.
Tato rubrika vznikala z našeho přesvědčení, že je důležité nejen analyzovat společenskou a politickou pozici žen ve společnosti, ale také je třeba si všímat obrazů žen (a mužů), které nám přinášejí audiovizuální média, a poukazovat na některé, více či méně skryté genderové významy. Ženské hnutí se nemůže zabývat jen skutečným "tělem" žen a jeho pozicí v sociálních strukturách, ale musí se snažit rozšifrovat i záplavu obrazů, které obvykle nebývají "nevinné" - často mají tendenci nám jaksi mimochodem předepisovat určitou normativní realitu či způsob chování.
Přestože feministická reflexe kultury (a především pak mediální popkultury) je v západních zemích běžná již od 70. let, u nás v tomto směru stále existuje určité vakuum. Obrazy nepovažujeme za tak významné, nevěříme v jejich sílu, a o to snadněji jim podléháme. Netřeba podotýkat, že většina obrazů nám předkládaných je stále ještě vytvářena muži, a podobně také muži určují, jaké projevy populární či vysoké kultury mají být požadovány za důležité. Popkultury vznikly i z touhy zmocnit se "svých" obrazů, demaskovat je, a tak prolomit tento začarovaný kruh.