feminismus.czČlánky › Proměny: Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života

Proměny: Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života

1. březen 2007  | Gender Studies, o.p.s.
Cílem projektu je identifikovat na základě teorií a již existujících i nově získaných empirických dat hlavní proměny pracovního trhu a studovat jejich souvislosti a dopady na soukromý život populace ČR. Výzkum je zaměřen konkrétně na identifikaci a analýzu souvislostí proměn partnerského a rodinného soužití, výchovy, pluralizace životních strategií a životních stylů, pluralizace a individualizace hodnotových postojů a nové kulturní modely. V rámci projektu jsou analyzovány vztahy mezi pracovní a domácí sférou a jejich vzájemné ovlivňování a prolínání v české společnosti. Soustředění je zaměřeno v první řadě na souvislosti pracovního trhu s proměnami partnerského a rodinného života, jelikož ty odrážejí a zároveň dále determinují celou strukturu a dynamiku soukromého života individuí.
Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života (zkráceně „Proměny“, číslo projektu 1J034/05-DP2 ) je řešen oddělením Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v rámci Národního programu výzkumu na léta 2004 – 2009 tématického programu „Moderní společnost a její proměny“. Více informací o tomto programu naleznete na http://www.vyzkum.cz a na http://www.mpsv.cz/.

Cílem projektu je identifikovat na základě teorií a již existujících i nově získaných empirických dat hlavní proměny pracovního trhu a studovat jejich souvislosti a dopady na soukromý život populace ČR. Výzkum je zaměřen konkrétně na identifikaci a analýzu souvislostí proměn partnerského a rodinného soužití, výchovy, pluralizace životních strategií a životních stylů, pluralizace a individualizace hodnotových postojů a nové kulturní modely. V rámci projektu jsou analyzovány vztahy mezi pracovní a domácí sférou a jejich vzájemné ovlivňování a prolínání v české společnosti. Soustředění je zaměřeno v první řadě na souvislosti pracovního trhu s proměnami partnerského a rodinného života, jelikož ty odrážejí a zároveň dále determinují celou strukturu a dynamiku soukromého života individuí. Projekt zkoumá způsoby, jakými aktéři tyto nové situace vnímají a interpretují, jaké volí strategie soukromého života a jak vysvětlují tyto volby, jakým způsobem ve změněném prostředí konstruují svou pracovní, profesní a soukromou identitu. Cílem je zejména porozumět způsobům, jakými podmínky pracovního trhu ovlivňují soukromý život různých skupin v české společnosti, a odhalit tendence, které se v těchto různých skupinách a vrstvách projevují.

Na webových stránkách projektu www.soc.cas.cz/promeny naleznete např. tyto příspěvky:

Souvislosti proměn pracovního trhu a forem soukromého, rodinného a partnerského života v české společnosti – teoretická studie
Radka Dudová, Marta Vohlídalová

Teoretická studie k projektu shrnuje teoretická východiska i existující dostupné empirické poznatky, na kterých se zakládá výzkumný projekt. Představuje zejména teorie individualizace v soukromém životě i v pracovní sféře, tak jak byly vypracovány Ulrichem Beckem a Elisabeth Beck-Gernsheim, Françoisem de Singlym a dalšími. Studie zároveň přináší úvod do dané problematiky ve specifických podmínkách české společnosti a vymezuje náměty a hypotézy dalšího výzkumu.

V práci jako doma – analýza fenoménu práce z domova
Jana Bierzová

Studie se zabývá problémem práce z domova a to v rovině teoretické i na základě empirického výzkumu a přináší nový pohled na fenomén, dosud nezkoumaný v České republice. Tato studie byla vypracována jako diplomová práce a obhájená na FSV UK. Jedná se o případovou studii typu profesí, které využívají počítačů a moderních komunikačních technologií pro práci z domova. V teoretické části je vysvětleno postavení práce z domova na současném trhu práce jak v západních společnostech, tak v České republice, kde se tento pracovní styl začíná také pomalu rozvíjet.

Reprezentace různých forem rodinného a pracovního života ve vybrané časopisecké produkci
Paulína Tabery

Média jsou jedním ze základních zdrojů informací v moderní společnosti, a zároveň jeden z důležitých socializačních činitelů. Dennodenně je vyprodukováno množství mediálních reprezentací, které více či méně působí na příjemce informací a formují jejich světy. V soudobých společnostech dochází ke změnám způsobu organizace soukromých i profesních životů, a proto je namístě položit si otázku: jaké jsou mediální reprezentace těchto jevů?



Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.