feminismus.czČlánky › Travesti karneval: oslava dne žen

Travesti karneval: oslava dne žen

1. březen 2007  | Linda Sokačová
Travesti karneval: oslava dne žen
8. března 2007 se koná travesti karneval k oslavám Mezinárodního dne žen. Travesti průvod začíná v 18hod na Kinského náměstí v Praze, odkud bude pokračovat až do klubu 007 Strahov, kde bude akce pokračovat koncertem. Zahraje: xNIDALx - hardcore z Moravy, Labora - punkrock z Prahy, Matěj Kopecký. Po skončení koncertu - discoparty. Žijeme ve společnosti, která nám vnucuje stereotypní vzorce chování na základě rigidně daných mužských a ženských rolích. Anatomické rozdíly mezi mužským a ženským tělem jsou vnímány jako přirozený důvod k sociálnímu rozlišování mezi lidmi podle genderu. Gender neznamená pohlaví, ale obraz toho kterého pohlaví v povědomí společnosti. Jsou to tedy vlastnosti nebo způsoby chování, které se nám automaticky vybaví, když se řekne muž nebo žena.
8. března 2007 se koná travesti karneval k oslavám Mezinárodního dne žen. Travesti průvod začíná v 18hod na Kinského náměstí v Praze, odkud bude pokračovat až do klubu 007 Strahov, kde bude akce pokračovat koncertem. Zahraje: xNIDALx - hardcore z Moravy, Labora - punkrock z Prahy, Matěj Kopecký. Po skončení koncertu - discoparty.

Žijeme ve společnosti, která nám vnucuje stereotypní vzorce chování na základě rigidně daných mužských a ženských rolích. Anatomické rozdíly mezi mužským a ženským tělem jsou vnímány jako přirozený důvod k sociálnímu rozlišování mezi lidmi podle genderu. Gender neznamená pohlaví, ale obraz toho kterého pohlaví v povědomí společnosti. Jsou to tedy vlastnosti nebo způsoby chování, které se nám automaticky vybaví, když se řekne muž nebo žena.

Můžeme říct, že genderové stereotypy jsou vlastně víra v to, že existuje jakási všeobecně platná a správná „mužskost“ a „ženskost“, což vtěsnává ženy i muže do předurčených rolí, které však často neodpovídají skutečným potřebám partnerství a spolupráce mezi lidmi, nehledě na to, že ani v nejmenším nerespektují naší individualitu. Společnost ale vyžaduje, abychom se do těchto škatulek co nejlépe zařadili/y. V naší společnosti jsou dva gendery (mužský a ženský), přičemž ale platí, že nemají stejnou hodnotu. Hierarchické rozlišování lidí podle pohlaví s sebou přináší další nerovnosti ve společnosti. Naší snahou je, aby si lidé uvědomili/y i tyto příčiny nerovnosti a byli/y pak následně schopni/y vytvořit takovou společnost, která bude postavena na nehierarchických principech. Proto si myslíme, že už dnes je třeba odbourávat tyto stereotypy. Jsme si vědomi/y, že i když mužský gender je obecně ceněný jako ten hodnotnější, jsou i muži tímto škatulkováním omezováni. Jinými slovy, není pouze v zájmu žen, aby byly genderové stereotypy zničeny. Je to naše společná cesta…už dnes můžeme být o kousek svobodnější.

8. března slavíme Mezinárodní den žen. Tento rok jsme se rozhodli/y oslavit ho travesti karnevalem. Ptáte se proč takto? Pomocí převlečení do masky druhého pohlaví si totiž můžeme uvědomit některé důležité věci. Ne náhodou říkám, že do „masky“. Ona to ve skutečnosti totiž maska do velké míry opravdu je. Maska nezávislá na tom, kdo si jí právě obleče – zda muž či žena. Gender je vlastně taková maska, že? Pojďme se společně zamyslet nad tím, jak jsme tvořili/y své masky. Kdy šlo o tvoření biologických znaků druhého pohlaví a kdy už jsme tvořili/y znaky mužství a ženství, které nemají s biologií pranic společného? Kdy jsme tedy tvořili/y své masky pod diktátem genderových stereotypů? A pojďme ještě dál ve svých osobních či společných úvahách: Snažíš se vžít do role druhého pohlaví? Jak se cítíš v roli a masce ženy či muže? Jak jsi oblečený/a? A proč si oblečený/á právě takhle? Odpovídá tvá maska tomu, jak vnímáš druhé pohlaví? Jak voníš? Jaké máš zájmy a touhy? Jak se chováš k maskám druhého pohlaví? Nezačínáš se trochu ztrácet v tom, kdy vlastně mluvím o ženách, kdy o mužích, kdy o ženství, kdy o mužství a kdy o maskách? To je v pořádku, tak jsem to chtěla…člověk se musí někdy ztratit, aby nalezl svou vlastní cestu, aby se našel.

Pojďme nejen dnes porušovat genderové stereotypy. Pokusme se vystoupit ze své role, i to může být jeden ze způsobů, jak zjistit, že ty škatulky jsou menší než jsme si mysleli/y. Pojďme si povídat o tom, jak a kde nás tyto škatulky tlačí. Právě diskuze nad těmito zkušenostmi nás může velice obohatit a ukázat nám netušené obzory. Můžeme přitom narazit na další neduhy dnešní společnosti, které na vlastní kůži zažíváme. Cesta k radikální celospolečenské přeměně vede přes postupnou destrukci starého a současnou konstrukci nového, ať už se jedná o genderové stereotypy, podřizování se autoritám nebo neschopnost spolupráce.

8. BŘEZNA VÁS ANARCHOFEMINISTICKÁ SKUPINA ZVE NA POCHOD, DISKUZI A KONCERT:

17:30 – sraz na Kinského zahradě u fontány, společný pochod na Strahov
18:15 – diskuze o genderových stereotypech (v čajovně, areál strahovských kolejí, blok číslo 6)
19:30 – začátek koncertu, hrají:

Matěj Kopecký – revoluční balady akusticky
Labora 21 – punkrock Praha
xNIDALx – sXe hardcore z Moravy
+ Spes Erepta – vegan sXe hardcore

afterparty + veganské občerstvení

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.