Úterky s gender - podzim 2003
Úterky s Gender
PODZIM 2003
Feminismy
7.10., úterý v 18,00 hod: "Zobrazení ženy na indickém subkontinentu."
Mgr. Hana Waisserová, Mgr. Hana Waisserová se ve své přednášce zaměří na postavení žen v indické rodině a společnosti. Hlavními tématy budou: 1. Historické postavení ženy v závislosti na náboženství, kultuře, kastě, ekonomické situaci; násilí na ženách. 2. Žena a její postavení a funkce v indické rodině; práva a povinnosti žen: psaná a nepsaná. 3. Předem domluvený sňatek; okolnosti sňatku. 4. Žena uctívaná a vážená: žena bohyně, žena obávaná. 5. Vývoj ženského hnutí v Indii. Své poznatky a zkušenosti si přivezla ze svého tříletého pobytu v Indii.
21.10, úterý v 18,00 hod: "'Směj se, dívko, jsi-li chytrá.' Minerva a cesta českých žen k univerzitnímu vzdělání."
Mgr. Markéta Hanzalová-Náprstková nám představí počátky prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě - Minerva. Toto gymnázium bylo založeno v Praze v roce 1890 zásluhou Elišky Krásnohorské.
4.11., úterý v 18,00 hod:"Feminismus a liberalismus."
Doc. Pavel Barša, PhD. - působí na Středoevropské univerzitě v Budapešti, Ústavu politologie FF UK a Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy University. Zaměřuje se na oblast politické filozofie, moderní politické teorie a teorie multikulturalismu. Ve své knize "Panství člověka a touha ženy: Feminismus mezi psychoanalýzou a postrukturalismem" představuje feminismus jako jednu z variant kritiky moderního humanismu.
18.11., úterý v 18,00 hod: "Normativní modely literární ženy v kontextu bengálského modernismu."
PhDr. Blanka Knotková - působí v Centru genderových studií Filosofické fakulty University Karlovy. V přednášce bude vycházet ze své studie "Metaphorization or Demystification of Woman in Modern Bengali Male Poetry." Zaměří se na literární teoretičky Annis Pratt, Helen Cixous a Elaine Showalter a ukáže na konkrétním kontextu bengálské literatury modelovou klasifikaci ženské literární hrdinky v mužských textech.
2.12., úterý v 18,00 hod: "Ve jménu přirozenosti: ženská identita mezi osvícenskou vědou, občanským právem a oddělenými sférami."
Mgr. Daniela Tinková, PhD. - působí v Centru genderových studií FF UK a na Fakultě humanitních studií UK. Ve své přednášce se zaměří na tři hlavní problémy: 1. Nové pojetí femininity/maskulinity v osvícenském myšlení - na jedné straně myšlenka rovnosti ("duch je bezpohlavní"), na straně druhé i medicínou ovlivněné teorie odlišné "přirozenosti" u muže a ženy, která je především či výlučně určena mateřskou rolí. 2. Dopad teorie těchto "přirozených" rolí na občanské právo (srovnání Francie - revoluční a napoleonské - s tehdejším Rakouskem). 3. Důsledky těchto "modernizačních" změn, "oddělené sféry" 19. století a srovnání s dobou předosvícenskou a předrevoluční.
Přednášky se konají v prostorách knihovny Gender Studies, o. p. s. - Gorazdova 20, 120 00 Praha 2.
Rezervace: 2 24 91 56 66, gender.media@ecn.cz.