#ZaIstanbul
Násilí na ženách je porušením lidských práv, které se děje po celém světě téměř bez výhrad. Problém násilí vychází z nerovného postavení žen ve společnosti. Vhledem k závažnosti tématu si připomínáme kampaní #16daysofactivism důležitost a komplexnost toho, jakým způsobem lze násilí eliminovat, systematicky ho řešit a ideálně mu i předcházet. Česká republika teď stojí před otázkou závazku a přijmutí zodpovědnosti za toto téma a připojení se svým podpisem k mezinárodní úmluvě, která je jediným dokumentem tohoto druhu pro celou Evropu.
- efektivního stíhání pachatelů násilí (proškolení soudních znalců, soudců a dalších úředních osob, ochranná opatření během vyšetřování aj.)
- dostupné péče obětem násilí (utajené azylové domy s komplexní péčí, startovací bydlení, dostupné sociální dávky, bezplatná psychologická a právní pomoc, telefonní linka pomoci aj.)
- opatření vedoucích k prevenci násilí(zvyšování povědomí o různých formách násilí aj.)
- monitorování výskytu násilí na ženách v ČR (systematický sběr dat o rozsahu a formách násilí)
Rada Evropy vyzývá členské státy EU, aby se připojily k společným závazkům postavit se násilí čelem a řešit toto téma nejen formálně, ale i systematicky. Česká republika je jendou z mála zemí, které k podpisu ještě nepřistoupila, podle posledních informací stojíme už blízko před podpisem (do konce roku 2015) a ratifikací (2016) Istanbulské úmluvy. Úmluva je důležitým dokumentem i z důvodu, že státy nenechávají větší zodpovědnost na neziskové sféře, organizacích a jednotlivcích, kteří se tématu věnují, přislibují tak aktivnějš zapojení v boji proti násilí na ženách.
Celé znění Istanbulské úmluvy a související témata naleznete zde.
25.11. 2015 se k tomuto tématu koná akce České ženské lobby - Boj proti násilí na ženách: je čas na přijetí Istanbulské úmluvy?