feminismus.czČlánky › Registrovaní nesmějí v České republice adoptovat dítě. Z analýzy Gender Studies vyplývá, že je to v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech a základních svobodách

Registrovaní nesmějí v České republice adoptovat dítě. Z analýzy Gender Studies vyplývá, že je to v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech a základních svobodách

27. duben 2009  | Gender Studies, o.p.s
V České republice má právo adoptovat dítě každý muž či žena bez ohledu na sexuální orientaci. Situace se však zásadně změní v okamžiku, kdy gayové a lesby vstoupí do registrovaného partnerství, neboť podle zákona registrované osoby nemohou adoptovat dítě nejen jako pár, ale ani individuálně.

V České republice má právo adoptovat dítě každý muž či žena bez ohledu na sexuální orientaci. Situace se však zásadně změní v okamžiku, kdy gayové a lesby vstoupí do registrovaného partnerství, neboť podle zákona registrované osoby nemohou adoptovat dítě nejen jako pár, ale ani individuálně.

Ustanovení zákona o registrovaném partnerství znemožňující individuální adopci registrovaným osobám je v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech a základních svobodách, vyplývá to z „Analýzy české právní úpravy osvojení dítěte gayi, lesbami a bisexuálními lidmi ve světle práva Evropské unie a Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobodách“ zpracovanou pro Gender Studies JUDr. Mgr. Janem Wintrem, Ph.D, odborníkem z katedry teorie práva Právnické fakulty UK.

Evropský soud pro lidská práva rozsudkem žalobkyně E. B. proti Francii v lednu 2008 nově vyložil čl. 14 (zákaz diskriminace) ve spojení s čl. 8 (právo na respektování rodinného a soukromého života) Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Tímto novým výkladem se uvedené ustanovení zákona o registrovaném partnerství dostalo do rozporu s Úmluvou, neboť diskriminuje právě na základě sexuální orientace. Zatímco podle zákona o rodině může dítě adoptovat jednotlivec bez ohledu na sexuální orientaci, po uzavření registrovaného partnerství je mu tato možnost ze zákona zcela odepřena. Vzhledem k tomu, že podle judikatury Ústavního soudu ČR jsou součástí českého ústavního pořádku také ratifikované a vyhlášené mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách, je uvedené ustanovení v rozporu také s ústavním pořádkem ČR.

Uvedený rozpor se však týká pouze adopce individuální, kdy si dítě adoptuje jednotlivec, nevztahuje se na adopce společné, kdy si dítě adoptuje pár (podle zákona o rodině mohou společně adoptovat dítě pouze manželé) a na adopce biologického dítěte partnera či partnerky. „Právě nemožnost adopce biologického dítěte partnera či partnerky trápí české gaye a lesby asi nejvíce. Podle zákona o registrovaném partnerství má nebiologický rodič povinnost podílet se za trvání registrovaného partnerství na výchově dítěte, ale nemá možnost svůj vztah k dítěti upravit právně. To může mít negativní důsledky nejen pro nebiologického rodiče, ale především i pro samotné dítě“ říká Martina Štěpánková z Gender Studies.

Analýza bude poskytnuta k využití Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva a bude rozeslána osobám v rozhodovacích pozicích a odborné veřejnosti.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.