Provident Financial – jedna z prvních firem, která úspěšně prošla auditem „Rovné příležitosti“
Na začátku října získala společnost Provident Financial certifikát Audit „Rovné příležitosti“, který je zaměřen na hodnocení firem v oblasti rovných příležitostí a slaďování rodinného a pracovního života zaměstnanců a zaměstnankyň. „Společnost Provident Financial byla vždy aktivní v podpoře kulturní rozmanitosti a rovných příležitostí a proto jsme se rozhodli podstoupit tento audit. Výborný výsledek nám potvrdil, že téma rovných příležitostí v naší firmě není jen teorie. Audit vidíme jako perfektní příležitost pro ověření, zda náš přístup je správný a to, co děláme, má smysl. A jsme rádi, že můžeme posloužit jako příklad ostatním firmám,“ uvedl Ondřej Holoubek, tiskový mluvčí Provident Financial.
Ochrana před diskriminací a (sexuálním) obtěžováním
Provident Financial je jednou z mála firem v České republice, která má speciální firemní opatření proti diskriminaci a sexuálnímu obtěžování. Všichni zaměstnanci a zaměstnankyně mají k dispozici podrobně a kvalitně zpracované směrnice, které se zaměřují na tato témata. Tyto dokumenty obsahují i konkretizovaný postup v případech (sexuálního) obtěžování na pracovišti a rozlišují i jednorázové a opakované chování tohoto typu. Výrazným pozitivem takového přístupu je zviditelnění tématu sexuálního obtěžování, které je v české společnosti stále bagatelizováno a jehož řešení i pojmenování se velká část firem v ČR vyhýbá a řeší pouze závažná a často opakovaná pochybení. V Providentu pak celý systém řešení stížností podporuje otevřená atmosféra a možnost přímo kontaktovat nejvyšší vedení společnosti.
Nábor a propouštění
Provident Financial má písemně zakotvenou politiku antidiskriminace v náboru. Firemní dokumenty obsahují písemný závazek „zajistit spravedlivý, objektivní a rovný přístup ke všem uchazečům o zaměstnání“. Nábor a výběrové řízení mají svá pravidla a proces výběru je standardizován. To výrazně podporuje férovost a dodržování rovných příležitostí při nástupu nových lidí do firmy. Pro oblast náboru HR oddělení vypracovalo praktické formuláře ulehčující práci manažerům a manažerkám přijímajícím do svých týmů nové členy a členky. Firma je stabilní a nepropouští, a to i během právě probíhající finanční krize.
Vzdělávání a kariérní rozvoj
I pravidla vážící se na proces rozvoje a vzdělávání jsou součástí pracovního řádu a jiných firemních dokumentů. V Provident Financial existuje možnost postgraduálního studia při výkonu zaměstnání, např. pomocí udělení studijního volna, případně hrazení studia firmou. Výhodou je také možnost individuální dohody s nadřízeným či nadřízenou o tom, zda kurz cizího jazyka bude probíhat v pracovní době nebo ve volném čase. Plány vzdělávání a rozvoje jsou navíc součástí pravidelného hodnocení mezi manažerem/ manažerkou a podřízeným/ podřízenou. Rezervou v oblasti vzdělávání zůstává, obzvlášť v některých odděleních firmy, velké pracovní vytížení zaměstnanců a zaměstnankyň, které neskýtá dostatek časových možností k žádoucímu dalšímu odbornému studiu.
(Nejen) genderová diverzita
Provident Financial „netrpí“ extrémně vysokou horizontální ani vertikální segregací. Firma má 60% žen v nižším managementu, 39% žen ve středním a 40% v top managementu (celkově je ve firmě zaměstnaných 69,14% žen). S výjimkou administrativních pozic jsou napříč odděleními zastoupeny ženy i muži. Týmy jsou různorodé i z kulturního hlediska – během auditu zaměstnanci a zaměstnankyně Provident Financial toto opakovaně hodnotili jako atraktivní rys svého pracoviště. Z hlediska věkového průměru zaměstnaných jde spíše o „mladší firmu“.
Společenská odpovědnost Provident Financial
Provident Financial je v rámci společenské odpovědnosti firem aktivní nejen směrem k zaměstnancům a zaměstnankyním, ale i směrem k občanské společnosti. Firma podporuje řadu společensky prospěšných projektů: čistění řeky Sázavy, sázení stromků v Jizerských horách a další, které přispívají k zlepšení obrazu firmy a stejnou měrou přispívají k rozvoji občanské společnosti a rozvoji společenského a životního prostředí.